Галочка, хрестик, індекс - усі "премудрості" заповнення бюлетеня на виборах 25 жовтня

12.10.2020
2881

В мережі доволі багато різних «роз'яснень» щодо того, як голосувати на місцевих виборах 25 жовтня, адже форма бюлетнів та принцип виборів дещо змінились. Зокрема з'явились індексні поля — і дуже часто можна зустріти пояснення про голосування «індексним» методом.

10 жовтня Центральна виборча комісія офіційно пояснила, як голосувати. Пояснюємо на прикладах для мешканців міста Херсона.

Скільки бюлетенів ми отримаємо на місцевих виборах 25 жовтня?

На цих виборах мешканці Херсона отримають 5 бюлетенів різного кольору для голосування:

  • за міського голову (мера)
  • за депутатів міської ради
  • за депутатів обласної ради
  • за депутатів Херсонської районної ради (це новоутворення)
  • за депутатів в одному з районів міста (Корабельний, Суворівський, Дніпровський).

Всі бюлетені будуть різних кольорів, тому розібратись можна буде доволі легко, а от далі дивимось, як голосувати.

 

Які квадратики заповнювати?

Якщо з кандидатами в міські голови все як завжди — один квадратик для голосування та праворуч інформація про кандидатів, то з депутатами складніше.

В бюлетенях для голосування за депутатів (це 4 бюлетені) будуть окрім порядкових номерів партій два квадрати: один порожній, один — із індексною розміткою. Ліворуч — повна назва партії, далі — квадрати, а праворуч від квадратів — порядковий номер кандидатів у цій партії. Виглядатиме це приблизно ось так (скріншот з роз'яснення ЦВК).

 

Як обирати? Крок 1 — обираємо партію

Перше, що ви маєте зробити, це обрати партію — проставляєте хрестик, «галочку» або будь-яку іншу позначку, яка засвідчує волевиявлення, у порожньому квадраті. ЦВК наголошує, що якщо у цьому квадраті не буде позначки, то бюлетень вважатиметься недійсним. Також можна обирати лише одну організацію партії. Якщо ви проставите позначки за кілька партій або не підтримаєте жодної (всі квадрати порожні), такі бюлетені будуть вважати недійсними. Тому будьте уважні.

Ось приклади правильного голосування від ЦВК. Окрім «хрестика» чи «галочки» можуть бути інші позначки, з яких стає зрозумілим вибір виборця.

А ось такі приклади роблять бюлетень недійсним.

 

Як обирати? Крок 2 — обираємо кандидата

Далі обираємо кандидата в депутати від обраної партії — це квадрат із трафаретом. У цьому квадраті допускається відсутність позначки — тоді вважається, що виборець просто підтримав весь територіальний список. Зазначимо одразу: не обов'язково ставити саме індексним способом позначку цифри за кандидата. Читайте далі, як допускається. 

Якщо ж виборець все ж таки підтримує когось із кандидатів, він має проставити його порядковий номер у полі із нанесеним трафаретом. 

Якщо порядковий номер кандидата складається з однієї цифри (від 1 до 9), то можна за бажанням поставити перед цифрою «0», як у прикладі, за бажанням виборця.

Якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом зробив позначку не за трафаретом, але з неї можна визначити точно волевиявлення, це цілком можна робити. Головне — щоб було зрозумілим волевиявлення. Дивіться приклади.

Якщо, наприклад, виборець поставив позначку підтримки одній партії, а підтримав кандидата від іншої, то вважається, що виборець підтримав весь список обраної партії без надання підтримки когось із кандидатів. У прикладі нижче вважається, що виборець підтримав весь список партії «Щастя».

Якщо виборець зробив так, як у наступному прикладі, то вважається, що він підтримав партію «Щастя» і веь її територіальний список без надання підтримки окремому кандидату.

Зверніть увагу, що кандидатів у списках партій від 5 до 12. Якщо, підтримавши партію, ви поставите номер кандидата, якого немає у списку, то, знову ж таки, ви підтримаєте весь список партії без надання підтримки окремому кандидату.

 

Що робити, якщо переплутали квадрати?

І ці випадки ЦВК врахувала. Якщо виборець, приміром, у квадраті для голосу за партію ставить порядковий номер одного з кандидатів, а у квадраті для вибору кандидата — позначку у вигляді «галочки», хрестика тощо, то вважається, що виборець підтримав весь територіальний список партії без надання підтримки конкретному кандидату.

Якщо цифри проставити в обох квадратах, то зарахується і голос за партію, і підтримка конкретного кандидата, чий порядковий номер зазначили.

Якщо ви зрозуміли, що зіпсували бюлетень, теж нічого страшного у цьому немає. Ви можете звернутись до члена комісії із письмовою заявою про видачу нового бюлетеню. Вам видадуть новий в обмін на зіпсований. Комісія складе акт про неправильно використаний бюлетень.

Источник: Кавун. сити
Подписывайся на нас в Telegram
вибори правильно голосувати

Читайте еще

Простые способы приучить кота к лотку: советы и рекомендации
Приучение кота к лотку — важный аспект ухода за домашним питомцем, который напрямую влияет на чистоту и гигиену в доме. Этот процесс требует терпения, последовательности и правильного подхода. Знание ключевых методов и...
14.06.2024
436
Секреты ухода за брендовой одеждой: как сохранить любимые вещи надолго
Брендовая одежда от ведущих производителей — это воплощение стиля, качества и статуса. Такие вещи выделяются уникальным дизайном, высоким качеством материалов и пошива. Они создаются с вниманием к деталям и по самым современным...
04.06.2024
1344
Какое масло Elf выбрать?
Моторное масло Elf существуют на рынке уже более 50 лет, если быть точным, с 1967 года. Французский бренд, который сейчас является частью Total, быстро стал узнаваемым благодаря участию в таких видах автоспорта, как...
31.05.2024
1832
Виды вентиляции: как выбрать систему для вашего дома
Качество воздуха в помещении имеет огромное значение для здоровья и самочувствия. Система вентиляции – это не роскошь, а жизненная необходимость, которая обеспечивает приток свежего воздуха, удаляет загрязненный и поддерживает комфортный микроклимат. Как...
28.05.2024
2063