Гончарівка відзначила «Книжковий Миколай» у колі відомих українських письменників
Починаючи з 2016 року, напередодні Дня Святого Миколая Чудотворця, в нашому обласному центрі вже третій рік поспіль проходить велике книжкове свято – Південний фестиваль «Книжковий Миколай».
Цього року незабутня і дивовижна подія тривала три дні – з 14 по 16 грудня – кожен із яких був насичений різноманітними заходами.
Відкрився фестиваль 14 грудня у кіноконцертному залі «Ювілейний». Тут вже було чому радіти книгоманам та книголюбам, адже у ІІІ фестивалі «Книжковий Миколай» взяло участь багато українських видавництв: «АССА», «Ранок», «Vivat», Видавничий дім «Школа», Академія «ТЕЗА», «Мандрівець», «Наш Формат», «Махаон», «БрайтБукс», херсонське видавництво «Учбова книга» та ін. Свою книжкову продукцію презентували гості з Києва, Харкова, Вінниці, Тернополя, Херсона…
Програма фестивалю передбачала зустрічі з відомими українськими письменниками на різних локаціях нашого міста. Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара в особі в.о. генерального директора Надії Коротун запросила на творчі знайомства та поетичні вечори з плеядою митців: Сергієм Пантюком, Жанною Куявою, Павлом Бондаренком, Антоном Санченком, Надією Мориквас, Оленою Задорожною, Тетяною Шептицькою, Оленою Гетьманець, Валентиною Захабурою, Світланою Дідух-Романенко.
Перший гість Гончарівки – Сергій Пантюк – письменник, журналіст, громадський діяч та видавець. Він презентував маленьким херсонцям та їх батькам і викладачам свої дитячі повісті. Пан Сергій зізнався, що багато описаних подій траплялися з його дітьми, отже саме сини дарують йому ідеї для історій. Письменник добре контактував з третьокласниками, а школярів неможливо було зупинити – ті так і «сипали» запитаннями до автора і на згадку про зустріч подарували Сергієві створені власноруч ляльки-обереги.
Щедрий передноворічний подарунок зробив «Книжковий Миколай» і дорослим – тим, хто цікавиться процесом створення електронних видань! До Гончарівки завітав наш земляк – український письменник, перекладач, видавець, розробник інформаційно-пошукових і аналітичних систем Антон Санченко. Присутні побували на його лекції «Електронне книговидання та друк на замовлення в Україні на прикладі сайту «Книгарня першодруків ім. Швайпольта Фіоля». Антон Санченко вважає, що електронна книга в Україні не може існувати без паперової. Він живе у Києві, та з нашим містом міцно пов’язаний: тут пройшли дитячі роки, навчання у Херсонському морехідному училищі, робота начальником радіостанції. Згадки про студентські роки і морехідне училище лягли в основу написання його книги «Нариси бурси», яку він презентував у Гончарівці разом з іншими своїми виданнями – «Земля Георгія» та «Левантійські канікули».
Слова сонячної та яскравої Жанни Куяви: «Коли ти починаєш писати роман, ти почуваєшся не морем, а цілим океаном…», – стали лейтмотивом побачення з цією українською журналісткою, письменницею, літературним критиком, авторкою романів «Нічниця», «Із медом полин», «Дерево, що росте в мені», «Гордієві жінки». Жанна – яскрава та відкрита особистість, тому і спілкування видалося емоційним, романтичним, затишним. До речі, її книжка «Гордієві жінки» вже перевищила тираж у 10500 екземплярів. Це велика радість для письменника!
Наступний учасник фестивалю і гість Гончарівки – Павло Бондаренко (Правий) – письменник, блогер та журналіст. Він працює у жанрах історичної публіцистики та містичного трилеру. Він презентував свої книжки «Картонні герої. Таємниці радянського агітпропу», «Волынская резня. Правда, которая никому не нужна», «Бандеровцы. Красным по Черному. Ангелы и Демоны Великой войны».
Ще одна гостиня нашої книгозбірні – Надія Мориквас – письменниця, поетеса, журналістка, лауреат Літературної премії ім. Б.Лепкого. Її твори вважаються вишуканими, вони виховують, навчають, прививають смак до якісної літератури. Пані Надія презентувала свій роман «Винова гора».
І це ще не все. За два фестивальні дні Гончарівка провела три поетичні вечори, які гармонійно склались у калейдоскоп тонкої, душевної поезії.
Вечір «ЧЕРНЕТКА ЧУДОТВОРСТВА» – зустріч з українськими поетами Сергієм Пантюком, Оленою Задорожною, Тетяною Шептицькою, Оленою Гетьманець, яка пройшла у залі херсонського смарт-кафе «Shkaff». Сергій Пантюкпрезентував свої дитячі книжки та твори для дорослих. Олена Задорожна – українська журналістка, поетеса, громадська діячка, лауреатка Всеукраїнської літературної премії ім. В.Симоненка декламувала свої вірші та презентувала авторські видання. Тетяна Шептицька – поетеса, літературознавець, літературний критик, українознавець, громадська діячка, авторка збірки «Окрайцем неба», учасниця Всеукраїнського поетичного мега-марафону «Віршень», акції «Висока поезія незалежності», проекту Музею-квартири Павла Тичини «Музей 35. Поетичний марафон. При каганцях» – також познайомила гостей фестивалю зі своїми ліричними творами. Звучала авторська поезія у виконанні Олени Гетьманець – української поетеси та громадської діячки.
Непростою була тема іншого вечора «ПОЕЗІЯ ВІЙНИ І ЛЮБОВІ». Та такі вже реалії нашого життя. Поети-учасники цієї зустрічі – Сергій Пантюк та Олена Задорожна. У кожного з них є свій унікальний життєвий досвід, інколи – жахливий. Олені Задорожній довелось побувати під прикриттям на території ворога. По життю Сергія Пантюка пройшлися три війни. Все побачене, весь накопичений біль поети вилили у слово, у вірші. Митці читали уривки, розповідали реальні історії про життя, що поділилось на «до» і «після». Олена, до речі, – авторка слів пісні «Дівчата», яку виконує українська співачка Анастасія Приходько.
У світ жіночої поезії занурив присутніх поетичний вечір «ЖІНОЧІ МОНОЛОГИ» – зустріч із поетесами Валентиною Захабурою, Світланою Дідух-Романенко, Оленою Задорожною, Тетяною Шептицькою, Оленою Гетьманець. Ці п’ять дивовижних жінок, справжніх майстринь ліричного слова, подарували присутнім незабутні емоції від почутої української поезії – прекрасної та вічної!
Дякуємо III Південному фестивалю книги та читання «Книжковий Миколай» за казкові подарунки!