У Херсоні обговорювали питання реалізації обласної програми боротьби з онкозахворюваннями
22 березня у Херсонському обласному онкологічному диспансері під головуванням очільника Херсонщини Андрія Гордєєва відбулося засідання круглого столу з питань реалізації заходів обласної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на 2019 -2023 роки.
Під час заходу відбулася жвава дискусія, оскільки не всі представники влади у районах розуміють важливість і необхідність данної програми. Як наслідок, не поспішають з її прийняттям на місцях чи виділенням коштів на її реалізацію.
«Рівень онкологічної смертності, на жаль, залишається надзвичайно високим, рак є причиною 15% смертності у загальній структурі смертності населення і поступається за показниками лише серцево-судинним захворюванням. Тому раннє виявлення пухлини є надзвичайно важливим. Це запорука успіху в лікуванні онкохворого. Для цього ми створюємо програму та оснащуємо наш онкодиспансер. Впевнений, що завдяки цим заходам ми зможемо зменшити смертність населення від цього страшного недугу», – зазначив голова Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв.
Злоякісні новоутворення є однією з найнебезпечніших медико-біологічних і соціально-економічних проблем. На сьогодні день існує 100 видів раку, які дуже важливо виявляти на ранніх стадіях.
Про ситуацію щодо онкозахворюваності у регіоні проінформувала головний лікар Херсонського обласного онкологічного диспансеру Ірина Сокур: «З 2018 року Херсонщина посідає 4 місце в України за рівнем захворюваності. Якщо в області показник складає 400 хворих на 100 тис населення, то в окремих районах ці цифри значно перевищують середні. Найбільше хворих на онкологію, а це близько 65%, налічується у Херсоні та Новій Каховці. У 2018 році збільшилася захворюваність на рак щитовидної залози, порожнини рота, сечового міхура, кишківника, а також меланоми та лейкемія. Питома вага онкологічних хворих, виявлених на І - ІІ стадіях раку, на Херсонщині у 2018 році становила 51%. Тобто половина захворювань виявляється в тих стадіях, коли їх можна вилікувати. У розвинених країнах цей показник сягає до 90%. Виявлення в занедбаних стадіях складає 25%, тобто кожний 4 онкохворий. В результаті чого смертність від злоякісних новоутворень по області зростає. У 2018 році цей показник склав 187 людини на 100 тис населення».
Також вона ознайомила присутніх з декількома розділами обласної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на 2019 -2023 роки. Так, вона складається:
• рання діагностика: проведення скринінгових обстежень, виконання скринінгових програм, створення скринінгових центрів та телемедицина;
• профілактика, яка включає у себе також інформування населення через ЗМІ та громадські організації. Основним завданням є донести до населення ту думку, що виявити злоякісне новоутворення можна лише шляхом проведення профілактичного огляду;
• кадрове забезпечення, тут велика увага приділяється навчанню кадрів, як медичних працівників первинної ланки, так і лікарів онкодиспансеру;
• покращення діагностичних можливостей і спеціалізованого лікування, забезпечення сучасним обладнанням;
• реабілітація та психологічна підтримка.
Директор Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації Віктор Короленко зазначив: «Успіх програми залежить від декількох чинників: по-перше, це якість її розробки, по-друге, це правильність управлінських рішень та правильність виконання всіх етапів цієї програми. Також велике значення має відношення самого населення до даного недугу. Наш же прямий обов’язок організувати все так, щоб програма працювала, а головне – давала позитивні результати. Кожен має професійно виконувати свою роботу у межах своєї відповідальності».
Підсумовуючи засідання, Андрій Гордєєв звернувся до присутніх представників районної влади максимально пришвидшити процедуру прийняття програми боротьби з онкозахворюваннями на найближчих сесіях райрад. У разі блокування процедури імена чиновників будуть публічно оприлюднено, щоб місцеве населення знало поіменно тих, хто не турбується про здоров`я своєї громади.